Membership





Faculty Members

Name Department
COL Saul J. Adelman Physics
COL David G. Allen English
COL Harold W. Askins, Jr. Electrical Engineering
COL Robert E. Baldwin Biology
BG Michael B. Barrett History
COL Mark A. Bebensee Business Administration
COL Joel C. Berlinghieri Physics
MAJ Jane C. Bishop History
CAPT Milton L. Boykin Political Science
LTC Patrick R. Briggs Physics
BGEN Harry S. Carter VP for Academic Affairs
LTC John S. Carter Health/Physical Education
MAJ Mei-Qin Chen Mathematics/Computer Science
COL Charles E. Cleaver Mathematics/Computer Science
CAPT Alix Darden Biology
COL Louis D. Dornetto Electrical Engineering
Dr. Ryan Droste Physics
LTC Lawrence J. Dunlop Electrical Engineering
LTC Linda K. Elksnin Education
COL Melvin H. Ezell, Jr. Health/Physical Education
COL Dennis Fallon Civil and Environmental Engineering
COL Alfred J. Finch, Jr. Psychology
MAJ Sheila Foster Business Administration
LTC Margaret Francel Mathematics and Computer Science
CPT Gregory Frohnsdorff Daniel Library
COL John W. Gordon History
MGEN John S. Grinalds President
MGEN James A. Grimsley, Jr. President Emeritus, Stoney House
MAJ Russell O. Hilleke Physics
COL Weiler R. Hurren Physics
LTC James M. Hutchisson English
LTC B. J. Kelley Biology
CPT Maria Lynn Kessler Psychology
LTC Angie W. LeClercq Director, Daniel Library
COL Philip W. Leon English
LTC Julie A. Lipovsky Psychology
LTC Peter Mailoux English
COL James P. May Chemistry
COL Isaac S. Metts, Jr. Dean, Planning & Assessment
MAJ Janette W. Moody Business Administration
COL W. Gary Nichols History
COL Suzanne Ozment Dean, Undergraduate Studies & Dean of Women
MGEN R. Clifton Poole Business Administration
COL Richard D. Porcher Biology
COL Tony N. Redd English
COL David H. Reilly Graduate Dean
COL James A. W. Rembert English
COL Jack W. Rhodes Honors Program
Dr. Harry C. Saxe Civil Engineering
LTC Conway F. Saylor Psychology
COL James F. Scoggin, Jr. Electrical Engineering
LTC David S. Shields English
LTC Grant B. Staley Modern Languages
COL Robert F. Steed Political Science
COL Joseph F. Tripp History
Dr. E. F. J. Tucker English
COL F. Lance Wallace Biology
LT GEN Claudius E. Watts III Ctr for Intern'l & Reg. Dev.
COL Robert A. White English
back to the beginning     or     home


Alumnus Members

Name Year/Major Profession
Mr. Alvah H. Chapman, Jr. '42/Business Administration  
Pat Conroy '67/English  
COL E. Bart Daniel '77/Business Administration  
Dr. Charles J. Dillman '64/Physical Education  
18316 Mainsail Pointe Drive
Cornelius, NC 28031
MGEN James A. Grimsley, Jr. President Emeritus  
The Honorable Ernest F. Hollings '42 Unite States Senator
COL James E. Jones, Jr. '58/English
MGEN Carroll N. LeTellier '49/Civil Engineering
COL Frank P. Mood, Jr. '60/Political Science
James F. Moseley '58/Political Science
Amb. Langhorne A. Motley '60/Political Science
Dr. John M. Palms '58/Physics President, Univ. of So. Carolina
Columbia, SC 29208
MJG Roger C. Poole '59/Business Administration Business Administration
The Honorable Joseph P. Riley, Jr. '64/Political Science Mayor, City of Charleston, SC
COL Dudley Saleeby, Jr. '66/Political Science
LT GEN George M. Seignious II '42
Brantley D. Thomas '55/Chemistry Sr. VP, WESTVACO Corp.
William T. Trotter '55/Mathematics Regents' Professor of Arizona State University
LTG Claudius E. Watts III '58/Political Science
The Honorable Gov. John C. West '42/Political Science
W. Curtis Worthington, Jr., M.D. '46
back to the beginning     or     home


Graduate Students - 1999 Initiates

Name Degree Major
Richard William Hanf M.Ed. Education Administration
James E. Welsch MBA Business Administration
back to the beginning     or     home


Undergraduate Students - 1999 Initiates

Name Major
Rhett Aldrich Blackmon Civil & Environmental Engineering
Jason Clinton Blackwell Education (Social Studies)
James Matthew Brotherton Political Science
Mark Eric Burrell Business Administration
Stephen V. Courtright Electrical Engineering
Andrew Stephen Ferrell Biology
Robert Graham Forsythe III Civil & Environmental Engineering
Scott David Hildebrand Civil & Environmental Engineering
Brian Eliot Holmes Business Administration (Accounting)
Wesley Branch Jones Biology
James D. Leitner III Biology
Casper Fredric Marcinak III History
Carl Bryan Martinez Business Administration
Trey Michael McBride History
Richard Sellors Meador, Jr. Biology
Bryan David Miller Electrical Engineering
Richard R. Moravec Health & Physical Education
Peter Lindley Murray II Business Administration/Spanish
William Richard Padget Political Science
Geoffrey B. Pagano Biology
Shawn M. Phillips Education (English)
Chen-Liang Michael Pi Electrical Engineering/Physics
Kriengsak Saokeaw Civil & Environmental Engineering
Riccardo D. Scalise Computer Science/Mathematics
Brooks William Taber Biology
Shawn Craig Tobias Civil & Environmental Engineering
Steven Joseph Tondini Business Administration
Michel B. Walsdorff Chemistry/French
Craig Donald Wilson History
James Edwin Wright, Jr. History/Criminal Justice
back to the beginning     or     home


Past Members

Name Address
MGEN George F. Meenaghen VP of Academic Affairs
LTC Russell E. Thompson Mathematics
back to the beginning     or     home